Kolomyja
Ratujemy cmentarze kresowe w 2024 - etap 1 część 2 z 3
Fot. 24 Porządkowanie mogiły i otoczenia u Orlęcia - Jerzego Leliwy-Żurowskiego
Fot. 25 Porządkowanie zakończone i zapalony znicz
Te same czynności wykonujemy również przy pomniku gen. Romana Wybranowskiego.
Fot. 26 Odkopywanie z ziemi górnej części krzyża i pionizacja pomnika na mogile dzieci Olejników
Fot. 27 Pomnik ustawiony do pionu i zamocowany górny element – prezentują „mistrzowie kamieniarstwa”
Ratujemy cmentarze kresowe w 2024 - etap 1 - część 1 z 3
Fot. 1 Zapakowany sprzęt czeka na wyjazd
Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej, wyjazdem kwietniowo-majowym, rozpoczęło 15-ty rok działań ratunkowych na cmentarzach kresowych.
W dniach 27.04 - 05.05.2024 r. grupa wolontariuszy Towarzystwa przebywała w rejonie Lwowa, aby kontynuować prace remontowo-porządkowe na cmentarzach w miejscowościach Stare Sioło i Zimna Woda.
Fot. 2 Cmentarz w Starym Siole
Tegoroczna akcja możliwa jest dzięki znaczącemu dofinansowaniu projektu przez Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”.
Wśród darczyńców akcji jest od wielu lat Firma Ubojnia Zwierząt Robert Rytel, która i w roku bieżącym udzieliła nam życzliwego wsparcia.
Do sfinansowania całości przyczynił się także szereg osób prywatnych oraz kilka parafii rzymsko-katolickich Dolnego Śląska.
Wszystkim Darczyńcom bardzo serdecznie dziękujemy.
URATUJMY TO CO JEST JESZCZE DO URATOWANIA
Ratujemy cmentarze kresowe w 2024 roku
Fot. 1 Kołomyja - podnoszenie i zestawianie w całość ciężkich elementów pomnikowych
Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej, pomimo trwającej na Ukrainie już ponad 2 letniej agresji Rosji i kontynuowaniu ataków rakietowych także na zachodzie tego kraju, postanowiło realizować również w roku 2024 akcję ratowania niszczejących mogił naszych przodków na cmentarzach kresowych.
Od 2010 roku (więc jest to 15-ty rok) działamy systemowo na 2 cmentarzach w rejonie Lwowa (w Starym Siole i Zimnej Wodzie) oraz na zabytkowym, ponad 200-letnim, cmentarzu w Kołomyi.
Dotychczas odnowiliśmy i przywróciliśmy godny wygląd bardzo wielu grobom i miejscom spoczynku dawnych mieszkańców tamtych ziem (nie tylko Polaków).
Wszystkie odkryte i odnowione groby, pomniki i miejsca pochówków, gdzie możliwe jest odczytanie informacji o spoczywających tam osobach, inwentaryzujemy, a sporządzane na tej podstawie wykazy zmarłych udostępniamy na naszej stronie internetowej (www.kresowianie.info). Powstałe opracowania obejmują ponad 2000 nazwisk.
W obecnym czasie mamy grupę wolontariuszy, którzy są zdeterminowani chęcią ratowania niszczejących mogił naszych przodków i zdecydowali się na kolejne wyjazdy.
Planujemy na ten rok 3 zasadnicze wyjazdy.
Najbliższy, na przełomie kwietnia i maja – do pracy na cmentarzach w rejonie Lwowa – będzie to kontynuacja prac z lat poprzednich.
Wyjazd wakacyjny, w sierpniu do Kołomyi – kontynuacja remontu ogromnego cmentarza rzymsko-katolickiego.
Wyjazd jesienny, w listopadzie – to tradycyjnie wykonanie na wszystkich remontowanych cmentarzach jesiennych prac porządkowych oraz zawiezienie na mogiły zniczy.
Fot. 2 Rejon Lwowa – tworzone na cmentarzu lapidarium
Determinacja wolontariuszy w kontynuację prac i decyzję o wyjeździe na Ukrainę wynika z ich wieloletniego zaangażowania w ratowanie naszego dziedzictwa na Kresach, pamięci o przodkach i dużego dotychczasowego wkładu energii i wysiłku w dzieło przywracania godnego wyglądu i stanu miejsc pochówku naszych „ojców” i „dziadów”.
Zaprzestanie działań remontowo-porządkowych spowodowałoby pogorszenie się osiągniętego dotychczas stanu obszarów, które na ww. cmentarzach zostały odremontowane i uporządkowane oraz dalszą degradację tego terenu, którego nie zdołaliśmy dotychczas objąć naszymi działaniami.
Z tego powodu, pomimo zagrożenia działaniami agresora rosyjskiego na terenie Ukrainy, grupka najbardziej zaangażowanych wolontariuszy postanowiła kontynuować dzieło w roku 2024.
Do realizacji tych planów niezbędne są odpowiednie środki finansowe, aby pokryć koszty zakupu koniecznych materiałów i środków (materiały budowlane i malarskie), przewozu, ubezpieczenia i zakwaterowania wolontariuszy, a także niezbędnych opłat miejscowych (np. wynajem kabin sanitarnych).
Towarzystwo nasze podjęło działania w kierunku uzyskania dotacji państwowej na realizację tegorocznych zamierzeń, jednak w każdym przypadku (przyznania, ewentualnie nie przyznania dotacji) należy posiadać niemałe środki własne.
Dlatego ośmielamy się prosić wszystkich z życzliwych tematowi Osób o możliwe wsparcie finansowe naszych działań.
Jako organizacja pożytku publicznego mamy prawo do otrzymywania 1,5 % z rozliczenia rocznego podatków, a także indywidualnych wpłat pieniężnych od darczyńców.
Za każde otrzymane wsparcie będziemy ogromnie wdzięczni i z góry serdecznie dziękujemy.
Do przekazania 1,5% z podatku należy podać w rozliczeniu rocznym (PIT) nr KRS Towarzystwa i cel szczegółowy darowizny, które są następujące:
KRS: 0000327943
Cel szczegółowy: „Cmentarze kresowe”
Wpłaty indywidualne darowizn należy przekazać na konto bankowe:
- dla wpłat krajowych nr konta 90 1940 1076 3071 3666 0000 0000
- dla wpłat zagranicznych na konto:
Credit Agricole Bank Polska SA: AGRIPLPR 90 1940 1076 3071 3666 0000 0000
Tytuł wpłaty: „Cmentarze kresowe”
Fot. 3 Odnawiany na jednym z cmentarzy pomnik na mogile Legionisty
Tak więc z wielką pokorą i ufnością w szczodrobliwość i przychylność naszym działaniom prosimy uprzejmie o pomoc w kolejnym roku realizacji naszej akcji na cmentarzach kresowych.
Każda pomoc finansowa jest dla nas ogromnie ważna.
Z zebranych środków finansowych i materiałowych oraz wykonanych prac rozliczamy się publicznie na stronie internetowej: www.kresowianie.info, na której również zamieszczane są relacje z prowadzonych działań i przebiegu akcji.
Za każdą dotychczasową pomoc serdecznie dziękujemy.
W imieniu Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej:
Wiceprezes Zarządu Towarzystwa
Zbigniew Saganowski (organizator akcji)
Wyjazd listopadowy 2023 – część 7 i ostatnia
Piątek przeznaczyliśmy na wizytę we Lwowie i spacery wg własnych upodobań. W trakcie pobytu w Rynku akurat nastąpił alarm przeciwlotniczy, ale na szczęście nie wystąpiły w tym rejonie jakiekolwiek ataki rakietowe, więc wizyta w mieście przebiegła spokojnie.
Fot. 82 Lwów – pomnik Nikifora w sąsiedztwie kościoła Dominikanów
Fot. 83 Lwów, Rynek – znana restauracja „Atlas”
Fot. 84 Lwów, restauracja „Atlas” – wyposażenie przedsionka toalet
Fot. 85 Lwów, restauracja „Atlas” – przedsionek toalet - stąd określenie „iść do pana Edzia”
Wyjazd listopadowy 2023 – część 6
W czwartkowy poranek (po śniadaniu) udajemy się na cmentarz w Starym Siole, gdzie wykonujemy jesienne prace porządkowe, zapalamy znicze i składamy wiązankę u gen. Romana Wybranowskiego.
Fot. 62 Stare Sioło – porządkowanie lapidarium
Fot. 63 Stare Sioło – usuwanie zeschłych chwastów w otoczeniu mogiły Orlęcia Lwowskiego
Fot. 64 Stare Sioło – wolontariuszki porządkują nagrobek Orlęcia – Jerzego Leliwy-Żurowskiego
Wyjazd listopadowy 2023 – część 5
W środę wyruszyliśmy z Kołomyi w kierunku Lwowa.
Po drodze wstąpiliśmy do „Czarnego Lasu” – miejsca zamordowania przez hitlerowców mieszkańców Stanisławowa i okolic, a później do Halicza, gdzie życzliwy ksiądz Jacek Waligóra poświęcił nam kilka godzin czasu oprowadzając po okolicy i udostępniając do oglądnięcia w miejscowym kościele przedmioty związane z bł. Jakubem Strzemię, ciekawie o wszystkim opowiadając.
Wstąpiliśmy też do utworzonych przy kościele, przez księdza, z dużym trudem i zaangażowaniem pomieszczeń do rehabilitacji.
Wykonywane tam są już od wielu miesięcy zabiegi i ćwiczenia, które przywracają sprawność dzieciom niepełnosprawnym ruchowo i poszkodowanym, które nie miałyby szans uzyskać takiej pomocy od placówek państwowych w tym regionie.
Fot. 46 Czarny Las – memoriał poświęcony pomordowanym Polakom
Fot. 47 Czarny Las – pomnik
Fot. 48 Halicz – ks. Jacek opowiada o dziejach relikwii bł. Jakuba Strzemię
Wyjazd listopadowy 2023 – część 4
Kolejny dzień wyjazdu (wtorek) przeznaczony był na odwiedzenie remontowanego przez nas, od 2010 roku cmentarza, wykonanie na nim możliwych prac porządkowych i zapalenie zniczy pamięci oraz złożenie wiązanek, a po skończeniu działań na cmentarzu, spotkanie z członkami Towarzystwa Kulturowego Polskiego im. A. Mickiewicza w Kołomyi i samodzielne zwiedzanie miasta.
Fot. 30 Kołomyja, cmentarz – uprzątanie zeschłych liści przy grobowcu Ostrowskich
Fot. 31 Kołomyja, cmentarz – porządkowanie obszaru kwatery legionistów z pomnikiem i krzyżem ofiar obozu internowania w Kosaczowie
Fot. 32 Kołomyja, cmentarz – porządkowanie mogiły Józefa Schallera
Wyjazd listopadowy 2023 – część 3
Fot. 8 Cmentarz w Czortkowie – pomnik na kwaterze żołnierzy polskich poległych w walce o Polskę (1919-1920)
Fot. 9 Cmentarz w Czortkowie – krzyże na mogiłach żołnierzy
Fot. 10 Czortków – kościół św. Stanisława
Wyjazd listopadowy 2023 – zakończenie projektu cz 1
Fot. 1. Cmentarz w Kołomyi – pomnik na mogile kapitana 49 Huculskiego Pułku Strzelców Stanisława Mariana Giziewicza
Wyjazdem wolontariuszy na Ukrainę, w okresie 04-12.11.2023, Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej zakończyło realizację projektu „Remont i porządkowanie kresowych cmentarzy rzymsko-katolickich i podtrzymywanie pamięci o przodkach na Ukrainie w 2023 r.”
Całe przedsięwzięcie realizowane było w kolejnych etapach od kwietnia br. i polegało na wyjazdach grup wolontariuszy, którzy prowadzili prace remontowo – porządkowe na cmentarzach rzymsko – katolickich w Starym Siole, Zimnej Wodzie i Kołomyi.
Ostatnim elementem działań był aktualny wyjazd, mający na celu odwiedzenie remontowanych cmentarzy i innych miejsc pamięci o naszych przodkach (m.in. Cmentarz Orląt), wykonanie tam możliwych jesiennych prac porządkowych i zapalenie zniczy pamięci, a także uczestnictwo w obchodach Święta Niepodległości Polski organizowanych przez Konsulat Generalny RP we Lwowie.
Realizacja całości projektu w zaplanowanym, szerokim zakresie nie byłaby możliwa bez bardzo dużego wsparcia finansowego jakie otrzymaliśmy ze strony Fundacji KGHM „Polska Miedź”
Środki własne konieczne do uzupełnienia budżetu akcji pozyskaliśmy kolejny rok od Firmy Ubojnia Zwierząt Robert Rytel
a także od kilkunastu Parafii rzymsko-katolickich z Dolnego Śląska, w których przeprowadziliśmy kwesty do puszek i szeregu Osób Prywatnych.
Wszystkim Życzliwym Darczyńcom i Ofiarodawcom z całego serca dziękujemy.
Każdorazowy wyjazd na Kresy łączył się także z zawiezieniem tam pozyskanych w Polsce darów (żywność, odzież, środki sanitarne, sprzęty techniczne itp.), które udaje nam się otrzymać od życzliwych osób i instytucji.
W tym zakresie znaczącą pomoc uzyskaliśmy od Firmy TARCZYŃSKI S.A., która przekazała nam kolejny raz kilkaset kg wyrobów wędliniarskich - Zarządowi Spółki dziękujemy za przekazanie dużej ilości wyrobów
Ponadto kolejny raz otrzymaliśmy wsparcie materiałowe od:
- Krzysztofa z Monachium - znaczna ilość chemii gospodarczej (proszki i płyny do prania) oraz użyteczne grzejniki i umywalka
- Siostry Dyrektor Niepublicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek w Środzie Śląskiej oraz rodziców i dzieci uczęszczających do Przedszkola – znicze,
- Osób prywatnych, które dołożyły do obecnego wyjazdu cegiełkę finansową lub materiałową.
Wszystkim dotychczasowym Darczyńcom bardzo serdecznie dziękujemy za każde wsparcie i zachęcamy do dalszej pomocy, którą przekażemy potrzebującym na Ukrainie.
Fot. 2 Dary Firmy Tarczyński S.A. i chemia z Monachium zapakowane do kartonów po bananach wypełniają cały przedni luk bagażowy autokaru
Fot. 3 Reszta wędlin oraz grzejniki i umywalka, a także potrzebne do pracy na cmentarzach narzędzia znalazły miejsce w drugim luku bagażowym
Wyjazd listopadowy 2023
Fot. 1. Fragment cmentarza przed pracami letnimi
Grupa wolontariuszy Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej pojedzie w najbliższych dniach na Ukrainę, aby wykonać tam jesienne prace porządkowe oraz zawieźć i zapalić na cmentarzach znicze, jako wyraz pamięci o naszych tamtejszych przodkach.
Będzie to ostatni etap tegorocznej (2023) akcji ratowania cmentarzy kresowych
Wyjazd możliwy jest dzięki znacznemu dofinansowaniu przez:
Fundację KGHM Polska Miedź
W pozyskaniu środków na wkład własny wydatnie wsparła nas kolejny rok Firma
Ubojnia Zwierząt Robert Rytel
a także kilka parafii rzymsko-katolickich z Dolnego Śląska i szereg osób prywatnych.
Wszystkim Życzliwym Darczyńcom z całego serca dziękujemy
cdn po rozwinięciu strony
Cmentarze kresowe 2023 – dzień 8
Fot. 1 Jeden z odgadniętych napisów zostaje pomalowany
Dzień ósmy na Ukrainie – 6 maja, sobota
I tak mija szósty dzień prac wolontariuszy TMKK na cmentarzach kresowych, a ósmy dzień pobytu na Ukrainie.
Słoneczna pogoda (pomimo prognoz deszczowych) pozwoliła zakończyć pomyślnie pracę przy remontach i porządkowaniu kresowych mogił na obecnym (maj) etapie akcji Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej w 2023 roku.
Fot. 2 Odnawianie napisów u „kasyera” Potockich
„Obecnym” – bo przed nami etap „kołomyjski”, w którym chcemy kontynuować pracę na zabytkowym, ponad 200 letnim cmentarzu w mieście Kołomyja, choć nie wiemy jeszcze jak ułoży się sytuacja „wojenna” i kto odważy się pojechać w okresie wakacyjnym (?).
Zgodnie z planem umieściliśmy dziś górny element krzyża na wczoraj ustawionych częściach pomnika w lapidarium oraz wykonywaliśmy malowanie napisów i impregnację tego co zostało odmalowane wcześniej.
Cmentarze kresowe 2023 – dzień 7
Fot. 1 Krzyże betonowe ustawione do osadzenia w ziemi, umycia i naniesienia napisów
Dzień siódmy na Ukrainie – 5 maja, piątek.
Przy dzisiejszym słonecznym dniu kontynuujemy prace na cmentarzu, a z uwagi na zbliżający się koniec obecnego etapu akcji pilnie wykonujemy czekające cięższe prace, aby jutro pozostało wyłącznie malowanie i impregnacja.
Tak więc wykonaliśmy dzisiaj prace przy montowaniu w ziemi 3 krzyży betonowych (część męska załogi) i wymyciu ich, naniesieniu napisów i impregnacji (to panie).
Fot. 2 Krzyże osadzone w ziemi
Cmentarze kresowe 2023 – dzień 6
Fot. 1 Fragment odkopanego krzyża z nazwiskiem Justyn Hałanczuk
Dzień szósty na Ukrainie – 4 maja, czwartek.
Dzisiaj pogoda pochmurna i zimno ale na szczęście nie pada deszcz, więc można malować.
Nasze wolontariuszki zajęły się więc dalszym malowaniem napisów, a my wycinką zarośli i odkopywaniem zagłębionych w ziemi, zapadniętych elementów.
Fot. 2 Podstawa odkopanego wcześniej krzyża na której widnieje nazwisko „Krupicki”
Cmentarze kresowe 2023 – dzień 5
Fot. 1 Początek uroczystości 3-majowych przy pomniku Adama Mickiewicza - przemówienia
Dzień piąty na Ukrainie – 3 maja, środa.
Tak. Dzisiaj 3 maja 2023 – święto konstytucji 3 maja i święto maryjne.
Będąc w pobliżu Lwowa nie mogło nas zabraknąć w uroczystościach patriotycznych organizowanych przez Konsulat RP we Lwowie i Kurię Lwowską.
Z uwagi na to, że jest to tutaj normalny dzień roboczy, ruch samochodowy we Lwowie odbywał się w pełnym nasileniu.
Zaplanowane na godz. 9.00 uroczystości pod pomnikiem Adama Mickiewicza zbiegały się z porą komunikacyjnego szczytu, więc konieczny do pokonania dystans pomiędzy miejscem zakwaterowania, a pomnikiem (34 km) pokonywaliśmy samochodem 1 godzinę i 20 minut.
Szczęśliwie zdążyliśmy dotrzeć z niewielkim, 5 minutowym poślizgiem i mogliśmy być uczestnikami tego punktu obchodów.
Przy pomniku były przemówienia przedstawicieli miejscowych władz, pani konsul generalnej Konsulatu RP we Lwowie oraz organizacji Polaków z rejonu lwowskiego. Następnie delegacje i przedstawiciele władz, konsulatu, różnych organizacji i grup składały kwiaty u stóp pomnika.
Fot. 2 Grupa wolontariuszy TMKK z kwiatami
Wśród składających znaleźliśmy się i my jako przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej.
Fot. 3 Składanie kwiatów
Cmentarze kresowe 2023 – dzień 4
Fot. 1 Dorotka rozpoczęła malowanie napisów
Dzień czwarty na Ukrainie – wtorek 2 maja.
Praca idzie pełną parą i mocno dziś świeci słońce, czego efektem są „poprzypalane” nasze karki i odkryte części rąk.
Umyte wczoraj pomniki można było już malować, więc nasze panie chwyciły za pędzelki i żmudnie nanosiły napisy.
Cmentarze kresowe 2023 – dzień 3
Fot. 1 Natalka oczyszcza z chwastów mogiłę Jerzego Leliwy-Żurowskiego – Orlęcia Lwowskiego
Dzień trzeci na Ukrainie – poniedziałek 1 maja.
To pierwszy dzień, normalnej naszej pracy na cmentarzu.
Zawsze pierwszy dzień jest nieco chaotyczny, ze względu na rozpoczynanie pełnych prac i potrzebę dobierania sprzętu z samochodu według bieżących potrzeb, a nie według kolejności pakowania go do transportu, wymuszonej koniecznością ułożenia go jak najciaśniej.
Tak więc czasem potrzebne na „już” elementy ekwipunku znajdują się akurat najgłębiej, przez co trzeba wiele wyładować, aby się do tego sprzętu lub materiału dostać.
Jednak, pomimo takich perypetii, dzień przebiegł dość efektywnie.
Cmentarze kresowe 2023 – dzień 2
Fot. 1 Ks. Biskup Leon Mały i ks. kanclerz kurii lwowskiej. Wolontariuszka Natalka ma 2 czytanie
Dzień drugi pobytu wolontariuszy na Ukrainie - niedziela.
Po mszy św. w miejscowym kościele pw. Św. Mikołaja, której głównym celebransem był ks. Biskup pomocniczy lwowski Leon Mały (z racji zakończenia wizytacji kanonicznej dekanatu złoczowskiego), wyruszyliśmy w kierunku Lwowa.
Po drodze wstąpiliśmy na drugi cmentarz, którym zajmiemy się aktualnie i rozeznaliśmy jego stan i możliwości działania.
Cmentarze kresowe 2023
Fot. 1 Fragment cmentarza z pomnikiem legionisty Korniaka
Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej kontynuuje w roku 2023 działania na cmentarzach kresowych, które rozpoczęliśmy w roku 2010, w sposób systemowy (corocznie).
Pomimo stanu wojny chętni do pracy wolontariusze wyjechali w sobotę – 29.04.2023 r. na Ukrainę, aby prowadzić przez tydzień prace remontowo-porządkowe na 2. starych cmentarzach rzymskokatolickich w rejonie Lwowa, którymi zajmujemy się od wielu lat.
Obecnie, z powodu stanu wojny, nie podajemy z ostrożności dokładnie miejscowości działania ze względów bezpieczeństwa (taki niestety czas!).
Opłatek u Kołomyjan
Fot. 1 W kościele parafii p.w. św. Bonifacego mszę celebrują ks. Jerzy Żytowiecki i o. Marcin Buntow
W sobotę 14 stycznia 2023 r, na terenie parafii p.w. św. Bonifacego, przy pl. Staszica we Wrocławiu odbyło się SPOTKANIE OPŁATKOWE KOŁOMYJAN, POKUCIAN I SYMPATYKÓW KRESÓW POŁUDNIOWO – WSCHODNICH „OPŁATEK KOŁOMYJSKI”.
„Opłatek” zorganizował Ogólnopolski Oddział Kołomyjan „Pokucie” Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich we Wrocławiu
Spotkanie poprzedziła msza św. odprawiona w kościele parafialnym, przez proboszcza parafii Ks. Jerzego Żytowieckiego, Kan. Hon. Kap. Koleg. i O. Marcina Buntow – Kołomyjanina, posługującego aktualnie w parafii św. Karola Boromeusza (ul. Krucza, Wrocław).
Eucharystia sprawowana była w intencji żyjących oraz zmarłych członków Oddziału.
Cmentarze kresowe 2022 – zakończenie
Fot. 1 Brama cmentarza rzymsko-katolickiego w Kołomyi
„Wyjazdem listopadowym” Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej zakończyło tegoroczną, kolejną od 2010 r., akcję ratowania cmentarzy kresowych na Ukrainie.
Całość projektu w 2022 r. mogła być zrealizowana dzięki znacznemu wsparciu finansowemu Fundacji KGHM Polska Miedź
Wszystkim Życzliwym Darczyńcom finansowym z całego serca dziękujemy.
Wyjazd listopadowy - dzień 3 i 4
Fot. 1 Wybudowany mur ogrodzenia za kościołem św. Ignacego Loyoli
Kolejny (3-ci) dzień podróży upłynął pod znakiem prac na cmentarzu w Kołomyi.
Po rozładunku darów dla uchodźców oraz obu, działających w Kołomyi towarzystw skupiających Polaków („Pokucie” i „im. A. Mickiewicza”) udaliśmy się na cmentarz.
Fot. 2 Ks. Proboszcz doglądający prac przy budowie ogrodzenia kościoła z cegieł pozyskanych z rozbiórki
Wyjazd listopadowy – dzień 5
Fot. 1 Drogę z Kołomyi do Bóbrki opóźniło nieco napotkanie na trasie naszego przejazdu konduktu żałobnego
Przejazd wolontariuszy z Kołomyi w rejon Lwowa, gdzie będziemy działać od jutra, zawierał postoje w Stanisławowie i Haliczu.
Dary przeznaczone dla Sobotniej Szkoły Polskiej w Tłumaczu i Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Stanisławowie dostarczyliśmy do Stanisławowa.
Przekazaliśmy je na ręce pani Danuty Stefanko – przedstawiciela Centrum. Część przeznaczona do Tłumacza zostanie stamtąd odebrana przez osobę wskazaną przez „Tłumaczan”.
Fot. 2 Pani Danuta Stefanko przyjmuje dary dla Centrum Kultury Polskiej w Stanisławowie i Sobotniej Szkoły Polskiej w Tłumaczu od przedstawiciela Ogólnopolskiego Oddziału Kołomyjan „Pokucie” we Wrocławiu, pana Roberta Pieńkowskiego
Wyjazd listopadowy – dzień 1 i 2
Fot. 1 Wiązanka od Ogólnopolskiego Oddziału Kołomyjan „Pokucie” i Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej we Wrocławiu złożona u grobu Matki Marceliny Darowskiej w katakumbach w Jazłowcu
Po żmudnych i pracowitych przygotowaniach nastąpiła wreszcie część realizacyjna wyjazdu na Ukrainę, w ramach trzeciego etapu tegorocznej (2022) akcji Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej ratowania cmentarzy kresowych.
Dzięki dotacji Fundacji KGHM na cały zakres działań (wszystkie etapy). Towarzystwo mogło, w ramach obecnego etapu, zorganizować wyjazd grupy wolontariuszy w okresie święta 11. Listopada, aby zakończyć akcję ratowania cmentarzy kresowych poprzez wykonanie na nich jesiennych prac porządkowych, zawiezienie na nie i zapalenie zniczy, a przy okazji wyjazdu zawieźć otrzymane w Polsce dary pomocy humanitarnej.
Część finansów stanowiąca wkład własny uzyskana została dzięki wsparciu wielu Darczyńców, wśród których kolejny rok była „Ubojnia Rytel”, a także wierni kilku parafii rzymsko-katolickich Dolnego Śląska oraz osoby prywatne.
Wszystkim życzliwym Darczyńcom i wspomożycielom serdecznie dziękujemy za pomoc.
Na wyjazd na Ukrainę zdecydowała się grupa odważnych wolontariuszy, którzy będą przemierzać Kresy przez kolejnych 9 dni.
Trasa obejmuje miejscowości, w których prowadzimy od 2010 roku akcję remontu i porządkowania cmentarzy rzymsko-katolickich – a więc Zimna Woda, Stare Sioło, Kołomyja oraz miejsca ważne narodowo, gdzie z okazji święta odzyskania niepodległości Polski pragniemy okazać pamięć i złożyć hołd walczącym o tą niepodległość wcześniejszym pokoleniom.
Pierwszy dzień wyjazdu związany był z podróżą z Wrocławia do Jazłowca.
Wyjazd grupy z Wrocławia nastąpił w sobotę (5 listopada), o godz. 4.00. Dwóch kierowców pracowało przez wiele godzin, abyśmy mogli przekroczyć granicę i dotrzeć około godz. 21.00 na miejsce noclegu tj. do klasztoru Sióstr Niepokalanek w Jazłowcu. Tutaj zostaliśmy serdecznie powitani przez „Gospodynie” i po wieczornym posiłku udaliśmy się na spoczynek.
Fot. 2 Jazłowieckie „Gospodynie” Siostry Niepokalanki
Cały Wrocław czyta
TMKK Wrocław na obecny wyjazd ze zniczami i darami zabiera mnóstwo polskich, nowych książek, które przekazali nam organizatorzy akcji "Cały Wrocław czyta".
Poniżej informacje to tej niezwykle potrzebnej inicjatywie.
Zbyszek Saganowski
TMKK Wrocław
I POLSKICH DZIECI I MŁODZIEŻY.
Akcja zorganizowana przez Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu wspólnie z Kaufland Wrocław oraz Ogólnopolskim Oddziałem Kołomyjan „Pokucie” we Wrocławiu,
wspieramy dzieci w Polsce i w Ukrainie.
Od kwietnia 2022 r. do października 2022 r. 21 placówek edukacyjnych Wrocławia brało udział w akcji charytatywnej CAŁY WROCŁAW CZYTA „WĘDRUJĄCE KSIĄŻKI”.
Placówki, które nas wspierały: LO XVII, Zespół Szkół nr 1, Zespół Szkół nr 6, szkoły podstawowe: nr 28, 76, 68, 29, 107, 99, 44, 118, 71, 22, 84, przedszkola: nr 15, 36, 23, 77, 115, 66, 2.
Placówki otrzymały plecak, w którym znalazły się:
1. Polskie książki do czytania, wypożyczane przez polską młodzież. Po przeczytaniu książki wracały do plecaka. Baśnie i gry w języku polskim i ukraińskim, wraz
z rozmówkami polsko-ukraińskimi, które zostają w placówce i służą lepszej komunikacji pomiędzy rówieśnikami.
2. W trakcie kilku miesięcy w placówkach wspólnie czytano , bawiono się, dokładając własne „skarby” do plecaków (zakładki, książki, zdjęcia i życzenia).
Ilość zebranych darów to 29 plecaków i 31 kartonów nowych książek, pomocy, listów od wrocławskich dzieci, własnoręcznie wykonanych zakładek i gadżetów.
7 października 2022 r. uroczyście podsumowaliśmy projekt i zebraliśmy wszystkie
dary. Wyjadą one na Ukrainę 5 listopada 2022 r. transportem zorganizowanym przez Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej z Wrocławia do polskich szkół w Kołomyi
i w Tłumaczu. Ze względu na dużą ilość zebranych książek część z nich zostanie przekazana we Lwowie za pośrednictwem Radia Lwów dla szerokiego kręgu słuchaczy oraz do Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Stanisławowie.
Relacje z działań w placówkach można obejrzeć na stronie FB Cały Wrocław czyta.
Cmentarze Kresowe 2022 – etap 3 (jesienny)
Fot. 1. Lapidarium tworzone przez TMKK na cmentarzu w Starym Siole
Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej, po etapie 1. i 2. tegorocznej akcji ratowania cmentarzy kresowych, które związane były z intensywnymi pracami remontowo-porządkowymi na cmentarzach w Starym Siole, Zimnej Wodzie i Kołomyi na Ukrainie, organizuje etap 3.
Grupa wolontariuszy Towarzystwa pojedzie w dniach 05-13.11.2022 r. na Ukrainę, aby wykonać tam jesienne prace porządkowe oraz zawieźć i zapalić na cmentarzach znicze, jako wyraz pamięci o naszych tamtejszych przodkach.
Wyjazd możliwy jest dzięki znacznemu dofinansowaniu przez:
Fundację KGHM Polska Miedź
W pozyskaniu środków na wkład własny wydatnie wsparła nas kolejny rok Firma
Ubojnia Zwierząt Robert Rytel
a także kilka parafii rzymsko-katolickich z Dolnego Śląska i szereg osób prywatnych.
Wszystkim Życzliwym Darczyńcom z całego serca dziękujemy