Wiadomości
Wyjazd listopadowy 2023 – część 7 i ostatnia
Piątek przeznaczyliśmy na wizytę we Lwowie i spacery wg własnych upodobań. W trakcie pobytu w Rynku akurat nastąpił alarm przeciwlotniczy, ale na szczęście nie wystąpiły w tym rejonie jakiekolwiek ataki rakietowe, więc wizyta w mieście przebiegła spokojnie.

Fot. 82 Lwów – pomnik Nikifora w sąsiedztwie kościoła Dominikanów

Fot. 83 Lwów, Rynek – znana restauracja „Atlas”

Fot. 84 Lwów, restauracja „Atlas” – wyposażenie przedsionka toalet

Fot. 85 Lwów, restauracja „Atlas” – przedsionek toalet - stąd określenie „iść do pana Edzia”
Wyjazd listopadowy 2023 – część 6
W czwartkowy poranek (po śniadaniu) udajemy się na cmentarz w Starym Siole, gdzie wykonujemy jesienne prace porządkowe, zapalamy znicze i składamy wiązankę u gen. Romana Wybranowskiego.

Fot. 62 Stare Sioło – porządkowanie lapidarium

Fot. 63 Stare Sioło – usuwanie zeschłych chwastów w otoczeniu mogiły Orlęcia Lwowskiego

Fot. 64 Stare Sioło – wolontariuszki porządkują nagrobek Orlęcia – Jerzego Leliwy-Żurowskiego
Wyjazd listopadowy 2023 – część 5
W środę wyruszyliśmy z Kołomyi w kierunku Lwowa.
Po drodze wstąpiliśmy do „Czarnego Lasu” – miejsca zamordowania przez hitlerowców mieszkańców Stanisławowa i okolic, a później do Halicza, gdzie życzliwy ksiądz Jacek Waligóra poświęcił nam kilka godzin czasu oprowadzając po okolicy i udostępniając do oglądnięcia w miejscowym kościele przedmioty związane z bł. Jakubem Strzemię, ciekawie o wszystkim opowiadając.
Wstąpiliśmy też do utworzonych przy kościele, przez księdza, z dużym trudem i zaangażowaniem pomieszczeń do rehabilitacji.
Wykonywane tam są już od wielu miesięcy zabiegi i ćwiczenia, które przywracają sprawność dzieciom niepełnosprawnym ruchowo i poszkodowanym, które nie miałyby szans uzyskać takiej pomocy od placówek państwowych w tym regionie.

Fot. 46 Czarny Las – memoriał poświęcony pomordowanym Polakom

Fot. 47 Czarny Las – pomnik

Fot. 48 Halicz – ks. Jacek opowiada o dziejach relikwii bł. Jakuba Strzemię
Wyjazd listopadowy 2023 – część 4
Kolejny dzień wyjazdu (wtorek) przeznaczony był na odwiedzenie remontowanego przez nas, od 2010 roku cmentarza, wykonanie na nim możliwych prac porządkowych i zapalenie zniczy pamięci oraz złożenie wiązanek, a po skończeniu działań na cmentarzu, spotkanie z członkami Towarzystwa Kulturowego Polskiego im. A. Mickiewicza w Kołomyi i samodzielne zwiedzanie miasta.

Fot. 30 Kołomyja, cmentarz – uprzątanie zeschłych liści przy grobowcu Ostrowskich

Fot. 31 Kołomyja, cmentarz – porządkowanie obszaru kwatery legionistów z pomnikiem i krzyżem ofiar obozu internowania w Kosaczowie

Fot. 32 Kołomyja, cmentarz – porządkowanie mogiły Józefa Schallera
Wyjazd listopadowy 2023 – część 3

Fot. 8 Cmentarz w Czortkowie – pomnik na kwaterze żołnierzy polskich poległych w walce o Polskę (1919-1920)

Fot. 9 Cmentarz w Czortkowie – krzyże na mogiłach żołnierzy

Fot. 10 Czortków – kościół św. Stanisława
Wyjazd listopadowy 2023 – zakończenie projektu cz 2 - Jazłowiec
Pierwszym etapem podróży był odcinek Wrocław – Jazłowiec.
Po wyjeździe z Wrocławia (sobota 4 listopada) o godz. 3.00 zajechaliśmy przy obwodnicy Krakowa na umówiony punkt postojowy, aby zabrać 2 uczestniczki akcji mieszkające w tym mieście i ruszyć w kierunku granicy.
Po jej przekroczeniu dotarliśmy zwyczajowo do centrum handlowego przy obwodnicy Lwowa, z nadzieją dokonania koniecznej wymiany walut na potrzeby własne, jednak tutaj zastaliśmy niemiłą sytuację, gdyż akurat od 2 godzin trwał alarm przeciwlotniczy i centrum było zamknięte.
Ponieważ nie wiadomo było ile ten stan potrwa, zmuszeni byliśmy pojechać dalej bez waluty ukraińskiej.
Po zapadnięciu zmroku dojechaliśmy do klasztoru w Jazłowcu, gdzie czekały już na nas z posiłkiem gościnne Siostry Niepokalanki.
Po spożyciu posiłku porozmawialiśmy dłuższą chwilę z Siostrą Julią (Przełożoną domu) i Siostrą Szymoną, wypytując o aktualną sytuację w klasztorze jazłowieckim i ogólną na Ukrainie.

Fot. 4 Wieczorna rozmowa z Siostrami w Jazłowcu
Z uwagi na to, że u Sióstr, od początku napaści Rosji na Ukrainę, uzyskało schronienie kilkadziesiąt pań z dziećmi, które wyjechały z terenów zagrożonych, interesowaliśmy się szczególnie tym, jak sobie Siostry radzą z całą sytuacją.
W odniesieniu do tego tematu można wyrazić ogromny podziw i uznanie dla Sióstr za ich niełatwą pracę, serce i cierpliwość okazywane uciekinierom, którymi się opiekują.
Następnego dnia (niedziela) uczestniczyliśmy w mszy św., podczas której nastąpiło przekazanie od naszego Towarzystwa wotów dziękczynnych dla Matki Bożej Jazłowieckiej, związane ze zbliżającą się kolejną rocznicą ułożenia, przez Ułana Jazłowieckiego, w dniu 8 grudnia 1926 r. modlitwy do Matki Bożej z Jazłowieckiego klasztoru.
Wota stanowiła tablica z tekstem modlitwy, ryngraf i szabla.

Fot. 5 Wota przy ołtarzu kaplicy jazłowieckiej
W trakcie mszy św. zostały one przekazane jako dar ołtarza, a po skończeniu liturgii przekazaliśmy je na ręce aktualnej, ziemskiej „gospodyni” klasztoru – Siostry Julii. Siostra w miłych słowach wyraziła życzliwe podziękowanie za dar dla Matki Bożej Jazłowieckiej i Sanktuarium błogosławionej Matki Marceliny Darowskiej – założycielki zgromadzenia, która spoczywa w tamtejszych katakumbach.

Fot. 6 Przekazanie wotów Siostrze Julii
Po uroczystościach nawiedziliśmy katakumby i mieliśmy zaplanowany wyjazd do pobliskich miejscowości (Czortkowa – m.in. cmentarz polskich obrońców ojczyzny z 1920 r., Kopyczyńców, Trembowli i Buczacza), jednak nasz kierowca – Tomek przekazał nam przykrą wiadomość.
Podczas oględzin pojazdu zauważył, że mocowanie tylnego koła ma usterkę, która nie pozwala na dalszą jazdę.
Wyjazd listopadowy 2023 – zakończenie projektu cz 1

Fot. 1. Cmentarz w Kołomyi – pomnik na mogile kapitana 49 Huculskiego Pułku Strzelców Stanisława Mariana Giziewicza
Wyjazdem wolontariuszy na Ukrainę, w okresie 04-12.11.2023, Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej zakończyło realizację projektu „Remont i porządkowanie kresowych cmentarzy rzymsko-katolickich i podtrzymywanie pamięci o przodkach na Ukrainie w 2023 r.”
Całe przedsięwzięcie realizowane było w kolejnych etapach od kwietnia br. i polegało na wyjazdach grup wolontariuszy, którzy prowadzili prace remontowo – porządkowe na cmentarzach rzymsko – katolickich w Starym Siole, Zimnej Wodzie i Kołomyi.
Ostatnim elementem działań był aktualny wyjazd, mający na celu odwiedzenie remontowanych cmentarzy i innych miejsc pamięci o naszych przodkach (m.in. Cmentarz Orląt), wykonanie tam możliwych jesiennych prac porządkowych i zapalenie zniczy pamięci, a także uczestnictwo w obchodach Święta Niepodległości Polski organizowanych przez Konsulat Generalny RP we Lwowie.
Realizacja całości projektu w zaplanowanym, szerokim zakresie nie byłaby możliwa bez bardzo dużego wsparcia finansowego jakie otrzymaliśmy ze strony Fundacji KGHM „Polska Miedź”

Środki własne konieczne do uzupełnienia budżetu akcji pozyskaliśmy kolejny rok od Firmy Ubojnia Zwierząt Robert Rytel

a także od kilkunastu Parafii rzymsko-katolickich z Dolnego Śląska, w których przeprowadziliśmy kwesty do puszek i szeregu Osób Prywatnych.
Wszystkim Życzliwym Darczyńcom i Ofiarodawcom z całego serca dziękujemy.
Każdorazowy wyjazd na Kresy łączył się także z zawiezieniem tam pozyskanych w Polsce darów (żywność, odzież, środki sanitarne, sprzęty techniczne itp.), które udaje nam się otrzymać od życzliwych osób i instytucji.
W tym zakresie znaczącą pomoc uzyskaliśmy od Firmy TARCZYŃSKI S.A., która przekazała nam kolejny raz kilkaset kg wyrobów wędliniarskich - Zarządowi Spółki dziękujemy za przekazanie dużej ilości wyrobów

Ponadto kolejny raz otrzymaliśmy wsparcie materiałowe od:
- Krzysztofa z Monachium - znaczna ilość chemii gospodarczej (proszki i płyny do prania) oraz użyteczne grzejniki i umywalka
- Siostry Dyrektor Niepublicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek w Środzie Śląskiej oraz rodziców i dzieci uczęszczających do Przedszkola – znicze,
- Osób prywatnych, które dołożyły do obecnego wyjazdu cegiełkę finansową lub materiałową.
Wszystkim dotychczasowym Darczyńcom bardzo serdecznie dziękujemy za każde wsparcie i zachęcamy do dalszej pomocy, którą przekażemy potrzebującym na Ukrainie.

Fot. 2 Dary Firmy Tarczyński S.A. i chemia z Monachium zapakowane do kartonów po bananach wypełniają cały przedni luk bagażowy autokaru

Fot. 3 Reszta wędlin oraz grzejniki i umywalka, a także potrzebne do pracy na cmentarzach narzędzia znalazły miejsce w drugim luku bagażowym
Kresowianie w Brzegu

12 października br. w Sali Pinottiego na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu na Opolszczyźnie odbyło się kolejne już spotkanie środowisk kresowych poświęcone powstającemu w gmachu dawnego Gimnazjum Piastowskiego Muzeum Kultury i Dziedzictwa Kresów.

Do brzeskiego Muzeum Piastów Śląskich przyjechało blisko 80 kresowiaków z różnych stron Polski i Ukrainy, m.in. z Wrocławia, Opola, Nysy, Świdnicy, Bolesławca, Kędzierzyna-Koźla, Głubczyc, Strzelec Opolskich, Katowic, Zabrza, Korca i Kamieńca Podolskiego (Ukraina) i wielu innych miejscowości. Nie zabrakło też nas. Nasze Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej we Wrocławiu reprezentowali Ryszard Marcinkowski - Prezes ZG TMKK, Krzysztof Cisowski oraz Eugeniusz Szewczuk – Przewodniczący Koła TMKK w Brzegu na Opolszczyźnie.
W rzeczowej dyskusji głos zabierali m.in. Dyrektor Muzeum Piastów Śląskich dr Dariusz Byczkowski, poseł Paweł Kukiz, przewodniczący Towarzystwa Kulturalno - Oświatowego w Kamieńcu Podolskim (Ukraina) Stanisław Nagórniak ( Pan Stanisław znany jest także jako wytrawny przewodnik po Podolu i organista miejscowej katedry), profesor Stanisław Sławomir Nicieja ( autor całego cyklu historii i mitologii miast kresowych „Kresowa Atlantyda” ).
Pan Nagórniak w szczególności podziękował posłowi Kukizowi za wsparcie przy wydaniu publikacji "Poezji" Maurycego Gosławskiego.
Podczas spotkania pracownicy Muzeum, dr Andrzej Peszko, Karolina Jabłońska, Hubert Tarka i Marek Pyzowski, zaprezentowali aktualności dotyczące powstającego Muzeum Kultury i Dziedzictwa Kresów. Przedstawiono Program Funkcjonalno -Użytkowy, postępy prac przy gmachu Gimnazjum Piastowskiego, najważniejsze informacje dotyczące zbiórek pamiątek kresowych oraz plany na przyszłość.
W trakcie uroczystości odbył się wernisaż wystawy Dariusza Kanaka "Moja wielka wołyńska rodzina", a także rozmowa z Mieczysławem Kuczyńskim - autorem i wydawcą książek o tematyce wołyńskiej.
Zebranym zaprezentowano także obraz Józefa Brandta "Modlitwa w stepie".
DO GALERII ZDJĘĆ ZE SPOTKANIA POD TYM LINKIEM
tekst i zdjęcia:
Eugeniusz Szewczuk
aktualizacja 16-10-2023 - Świątniki 2023 w obiektywie

Świątniki 2023 za nami. Serdecznie zapraszamy osoby, które robiły zdjęcia do kontaktu w celu ich przekazania i umieszczenia w Galerii.
TMKK Wrocław
Po naciśnięciu danego zdjęcia otworzy się ono w dużym formacie.
Film z uroczystości (część 1) można obejrzeć pod linkiem lub na dole strony internetowej TMKK Wrocław
aktualizacja 16-10-2023 r - Film z uroczystości (część 3) można obejrzeć pod linkiem lub na dole strony internetowej TMKK Wrocław




Pomoc dla Ukrainy – 2023 rok – siódmy transport

Fot. 1 Samochód załadowany po sufit pomocą humanitarną
W drugim roku napaści agresora rosyjskiego na Ukrainę Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej zorganizowało 7-my (w roku 2023) transport darów pomocy humanitarnej dla potrzebujących mieszkańców sąsiadującego z nami od wschodu kraju.

Fot. 2 Tył samochodu także załadowany (aby wykorzystać każdą przestrzeń
część medykamentów upychaliśmy luzem)

Fot. 3 Z tylu dużych kartonów udało się wcisnąć medykamenty luzem w puste przestrzenie
Wolontariusze wyjechali 17 sierpnia, aby dotrzeć do Sambora, Dawidowa, Bóbrki, Halicza, Otyni, Kołomyi i Jazłowca i przekazać tam wiezione dary pomocy humanitarnej, a 18 sierpnia powrócić do Polski.
Przejechaliśmy niemal 1800 km w 2 dni, więc łącznie z czasem koniecznych postojów na rozładunek i przekazanie towaru, byliśmy praktycznie cały czas w podróży.
Dużą część wiezionego towaru stanowiły artykuły medyczne tj. fartuchy chirurgiczne, maski ochronne, płyny dezynfekujące, żele dezynfekujące do rąk, przyłbice ochronne, okulary ochronne.
Z tego asortymentu odbiorcy z Sambora przewiozą część na front, a pozostałość służyć będzie w placówkach medycznych Bóbrki, Stanisławowa, Kołomyi i Zaleszczyk, gdzie zostanie przekazana przez naszych kolejnych odbiorców.

Fot. 4 Medykamenty pozostawione w Samborze
Wojna kiedyś, dziś i wczoraj.
Anna Małgorzata Budzińska
Jest maj 2023 roku. Wojna w Ukrainie trwa już ponad rok.

Na początku był u nas szok, współczucie, strach, nasza żądza wiadomości o walkach, chęć pomocy. Pomagaliśmy wytrwale przyjmując pod swój dach ukraińskich uchodźców, albo zbierając dla nich odzież, jedzenie, leki, lub wysyłając transporty dla walczących. Tak reagowali wszyscy Polacy.
Wojna spowszedniała. „To nie nasza wojna”- mówią niektórzy- to straszne takie myślenie, nieprawdziwe i podłe!
"To nie nasza wojna" taką kampanię zaczęła organizacja Polski Ruch Antywojenny. Akcja wpisuje się w propagandowe działania Rosji Putina i ma zniechęcić Polaków do pomocy Ukrainie. Organizatorem jest Leszek Sykulski- wstyd i hańba podejmować takie akcje i głosić takie hasła! Pamiętajmy, że przed II wojną światową byli też tacy, którzy podobnie myśleli i nie wyszło z tego nic dobrego.
Pomagajmy Ukrainie jak tylko możemy!

Media mają teraz inne tematy, wojna w Ukrainie zeszła na dalszy plan- czy na długo?
4 i 5 maja 2023 - wszystkie media zajmują się u nas egzaminami maturalnymi, a w Ukrainie wojna… jak co dzień ostatnio.
6 maja – nie tylko nasze media, ale w całym świecie mówi się i pisze głównie o koronacji w Wielkiej Brytanii… - A Bachmut płonie! Ukraina walczy z Rosją- okrutnym najeźdźcą…
Cmentarze kresowe 2023 – dzień 8

Fot. 1 Jeden z odgadniętych napisów zostaje pomalowany
Dzień ósmy na Ukrainie – 6 maja, sobota
I tak mija szósty dzień prac wolontariuszy TMKK na cmentarzach kresowych, a ósmy dzień pobytu na Ukrainie.
Słoneczna pogoda (pomimo prognoz deszczowych) pozwoliła zakończyć pomyślnie pracę przy remontach i porządkowaniu kresowych mogił na obecnym (maj) etapie akcji Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej w 2023 roku.

Fot. 2 Odnawianie napisów u „kasyera” Potockich
„Obecnym” – bo przed nami etap „kołomyjski”, w którym chcemy kontynuować pracę na zabytkowym, ponad 200 letnim cmentarzu w mieście Kołomyja, choć nie wiemy jeszcze jak ułoży się sytuacja „wojenna” i kto odważy się pojechać w okresie wakacyjnym (?).
Zgodnie z planem umieściliśmy dziś górny element krzyża na wczoraj ustawionych częściach pomnika w lapidarium oraz wykonywaliśmy malowanie napisów i impregnację tego co zostało odmalowane wcześniej.