Wiadomości
1939
85. ROCZNICA WYBUCHU DRUGIEJ WOJNY ŚWIATOWEJ.
UROCZYSTOŚĆ WE WROCŁAWIU.
1 września w całej Polsce upamiętniana jest rocznica wybuchu II wojny światowej. Tradycyjnie, we Wrocławiu oficjalna uroczystość upamiętnienia 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej miała miejsce na Cmentarzu Żołnierzy Polskich, przed pomnikiem Żołnierza Polskiego.
Pamiętamy!
1 września 1939 roku wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny rozpoczęły działania wojenne o godzinie 4:35 od zbombardowania mostów na dolnej Wiśle w Tczewie (drogowego i kolejowego) i nalotu na Wieluń. Chwilę później, o godz. 4:45 nastąpił ostrzał Wojskowej Składnicy Tranzytowej na półwyspie Westerplatte salwami z niemieckiego pancernika szkolnego „Schleswig – Holstein”, który z rozkazem czekania na termin wybuchu wojny, przypłynął rano 25 sierpnia na redę portu Wolnego Miasta Gdańsk, pod pozorem wizyty kurtuazyjnej. Pancernik od rana 1 września 1939 roku wziął udział w ostrzeliwaniu polskich koszar i umocnień stałych na Westerplatte, stając się jednym z najbardziej znanych symboli ataku Niemiec na Polskę.
Tak rozpoczęła się II wojna światowa – największa i najkrwawsza wojna w dziejach, zaliczana do wojen totalnych, trwająca od 1 września 1939 roku do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945 roku). Brały w niej udział państwa wszystkich kontynentów oraz blisko 1,7 miliarda ludzi, w tym około 110 milionów pod bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 60 do 85 milionów ludzi, w tym 6 milionów obywateli polskich (ok. 3 mln polskich Żydów, ok. 2 mln Polaków, ok. 1 mln obywateli polskich innych narodowości, m.in. Ukraińców, Białorusinów, Romów, Litwinów). Rekordowa liczba ofiar cywilnych to skutek między innymi ludobójstwa i zbrodni wojennych.
Wrocławski hołd pamięci żołnierzom września 1939.
W niedzielę 1 września 2024 roku, na Cmentarzu Żołnierzy Polskich przed pomnikiem Żołnierza Polskiego z udziałem, parlamentarzystów i przedstawicieli władz rządowych, samorządowych zarówno województwa dolnośląskiego, jak i miasta Wrocławia oraz przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, stowarzyszeń i związków, a także harcerzy i uczniów szkół, odbyła się oficjalna uroczystość upamiętnienia 85. rocznicy wybuch II wojny światowej.
Ratujemy cmentarze kresowe w 2024 roku - etap 2 cz.3
Trzecia część relacji i ostatnia
Fot. 51 Strona pomnika poświęcona Amelii Mac Intosh „ukochanej żony Georgea…”
Fot. 52 Strona pomnika poświęcona Johnowi Mac Intosh
W trakcie prac w rejonie pomnika Mac Intosh wolontariusze natrafili jeszcze na element grobowca z inskrypcjami, który wydobyli z ziemi i pozostawili przy Mac Intoshach do dalszych prac. Udało się odczytać nazwisko, któremu poświęcony był nagrobek tj. Treckerówna. Reszta na teraz pozostaje dla nas zagadką.
Fot. 53 Odkryty na sam koniec działań element grobu Treckerówny
Podczas tegorocznych prac na kołomyjskim cmentarzu wolontariusze odbudowali i odnowili kilkadziesiąt pomników i uporządkowali kilkaset mogił z ich otoczeniem.
Ratujemy cmentarze kresowe w 2024 roku - etap 2 cz.2
CZĘŚĆ DRUGA RELACJI Z AKCJI, KTÓRA NIE ODBYŁABY SIĘ BEZ POMOCY NASZYCH DOBRODZIEJÓW
Instytut „Polonika” umożliwił naszemu Towarzystwu realizację obu dotychczasowych etapów tegorocznej akcji, poprzez znaczące dofinansowanie projektu, za co bardzo serdecznie dziękujemy.
Wieloletnim, życzliwym wspomożycielem finansowym akcji jest Firma Ubojnia Zwierząt Robert Rytel, której także bardzo dziękujemy za każdorazową pomoc.
Pozostałe potrzebne finanse pozyskaliśmy, jak zwykle, od szeregu osób prywatnych oraz kilku parafii rzymsko-katolickich Dolnego Śląska.
Wszystkim Darczyńcom bardzo serdecznie dziękujemy.
-----------------------------------
Ciąg dalszy części pierwszej
Po „zlepieniu” obu ścian bocznych (dłuższych) i tylnej ściany poprzecznej, tym co udało się odzyskać z rozbiórki, całość została otynkowana. Niestety zabrakło już czasu na wylanie betonowego przykrycia odtworzonych ścian, chroniącego je od góry, ale może jakoś woda i mrozy nie zdążą zniszczyć tegorocznej pracy do ewentualnych kolejnych, zakończeniowych działań(?).
Fot. 26 Odbudowana, z wykorzystaniem odzyskanego materiału, ściana gotowa do tynkowania
Fot. 27 Odbudowane 2 ściany boczne i ściana tylna oraz otynkowane. Potrzebne jeszcze wylanie betonu (jako „czapka” zabezpieczająca ściany przed czynnikami atmosferycznymi), a także rekonstrukcja ściany czołowej
Ratujemy cmentarze kresowe w 2024 roku - etap 2 cz.1
Fot. 1 Grobowiec Kraśnickich – jeden z bardziej charakterystycznych pomników w naszych relacjach (niestety, jak dotychczas nie udało się odbudować głowy)
Drugi etap prac wolontariuszy Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej na Ukrainie w 2024 r, w piętnastym roku działań na cmentarzach kresowych, miał miejsce w okresie 02 – 11 sierpnia.
Wyjazd dotyczył ponad 200-letniego, zabytkowego cmentarza w Kołomyi i realizowany był w ramach programu „Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat. Edycja 2024”, prowadzonego przez Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”.
TMKK nadało nazwę własną programu - „Kresowe cmentarze i miejsca pamięci 2024”.
Instytut „Polonika” umożliwił naszemu Towarzystwu realizację obu dotychczasowych etapów tegorocznej akcji, poprzez znaczące dofinansowanie projektu, za co bardzo serdecznie dziękujemy.
Pozostałe potrzebne finanse pozyskaliśmy, jak zwykle, od szeregu osób prywatnych oraz kilku parafii rzymsko-katolickich Dolnego Śląska.
Wszystkim Darczyńcom bardzo serdecznie dziękujemy.
Cmentarz kołomyjski, pomimo włożonego tam wielkiego trudu, już łącznie kilkuset wolontariuszy i ogromnej ilości poświęconego mu czasu, wciąż wymaga wielu dalszych działań.
Jego wielkość, a także skala (zastanych w 2010 roku) zniszczeń sprawiają, że mimo tego, że posuwamy się każdego roku w coraz to nowe tereny, nie możemy nadal dotrzeć do jego końca.
Fot. 2 Mogiła Binusi Hoffmannówny z potrzaskanym elementem przykrycia, zarośnięta
Fot. 3 Mogiła Binusi po pracach porządkowych
Podziękowanie z Ukrainy
Dotarły do nas e-mailem podziękowania z Ukrainy i spieszymy je przekazać Czytelnikom:
Pani dyrektorka szkoły we wsi Kołodiazne Olena Mamchur razem z nauczycielami i dziećmi serdecznie wdzięczna za prezenty dla szkoły.
Dziękujemy za dobroć i solidarność!
Braterstwo między Polską a Ukrainą to nie tylko braterstwo między krajami i narodami, ale także między konkretnymi ludźmi.
Członków Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej we Wrocławiu, na którego czele stoi pan Ryszard Marcinkowski, szczerze uważamy za naszych braci i jesteśmy dumni z naszego braterstwa.
Jeszcze do wojny z Rosją mieliśmy możliwość wielokrotnie spotkać się z naszymi polskimi braćmi na ziemi ukraińskiej, wspólnie opiekując starym cmentarzem w Moczulance i kurhanem w Niemili.
Z wybuchem wojny członkowie TMKK wiele razy pomagali mieszańcom okolicznych wsi, przekazując artykuły pierwszej potrzeby i artykuły spożywcze osobom starszym, niepełnosprawnym i dzieciom.
Niedawno, w kwietniu, pan Ryszard Marcinkowski odwiedził Ukrainę i upomiętniające przodków miejsce w Moczulance i Niemili.
Także pan Ryszard przywiózł prezenty dla dzieci ze szkoły podstawowej we wsi Kołodiazne.
My pamiętają o pomocy, jaką otrzymują od naszych polskich braci i serdecznie dziękujemy za okazaną życzliwość i solidarność. Nigdy nie zapomnimy Waszego wsparcia w tak trudnym dla naszego kraju czasie.
Będziemy zawsze pielęgnować dobroć i pomnażać solidarność między Polską a Ukrainą jako wyraz ludzkiego braterstwa.
Dziękujemy Ci, Polsko!
Dziękujemy członkom Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej!
Halina Babin