Zolnierze Wolynia
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej gen. Jana Wojciecha Kiwerskiego – dowódcę 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK
Proboszcz parafii, ksiądz prałat dr Czesław Majda, poświęcił tablicę upamiętniającą generała brygady Jana Wojciecha Kiwerskiego ps. „Oliwa”, „Dyrektor”, odsłoniętą 26 maja 2024 roku na zewnątrz kościoła pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego przy ulicy Horbaczewskiego we Wrocławiu.
Na tablicy ze zdjęcie osoby Jana Wojciecha Kiwerskiego w mundurze porucznika, znalazł się napis: GENERAŁOWI BRYGADY / JANOWI WOJCIECHOWI / KIWERSKIEMU / „OLIWA”, „DYREKTOR” / 23.05.1910 r – 18.04.1944 r. na Wołyniu – poniżej podkreślenie i napis: OBROŃCY OJCZYZNY w 1939 r. / DOWÓDCY ODDZIAŁÓW DYSPOZYCYJNYCH KEDYWU / KOMENDY GŁÓWNEJ AK w WARSZAWIE / DOWÓDCY 27 WOŁYŃSKIEJ / DYWIZJI PIECHOTY AK / ŚRODOWISKO WROCŁAWSKIE 27 WDP AK / WROCŁAW 18.04.2024 r. Po stronie lewej emblemat 27 WDP AK, a po prawej emblemat TMKK.
Wnikliwy czytelnik zauważy, że na tablicy jest widoczna data 18.04.2024 r., a odsłonięcie jej ma miejsce dopiero 26 .05. 2024 r. Opóźnienie przedsięwzięcia wynikło z błędów „technicznych” podczas wykonywania tablicy i trzeba było tablicę poprawić.
Tablica to symboliczny wyraz hołdu dla osoby Jana Wojciecha Kiwerskiego – generała brygady (pośmiertnie), obrońcy Ojczyzny z 1939 roku, Komendanta Okręgu Armii Krajowej Wołyń i jednocześnie dowódcy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.
To podziękowanie dla żołnierza Wojska Polskiego, Armii Krajowej i 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, bohatera walki o naszą wolność i przypomnienie tej niezwykłej postaci z polskich dziejów II wojny światowej tym wszystkim, którzy będą mieli okazję być w tym miejscu – miejscu upamiętnienia żołnierzy 27. WDP AK przy kościele pw. Maksymiliana Maria Kolbego we Wrocławiu. Jest to uhonorowanie jego idealistycznej wierności państwu i jego drogi życiowej, której hasłem przewodnim była dewiza Wojska Polskiego: Bóg, Honor, Ojczyzna.
Obchody 79. rocznicy utworzenia 27. WDP AK
79. rocznicę utworzenia 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, upamiętniono w niedzielę, 29 stycznia br. o godz. 12.30 uroczystą Mszą świętą w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu oraz przy pamiątkowej tablicy znajdującej się na zewnętrznym murze kościoła.
Uroczystość uświetnili żołnierze Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu, którzy stanowili wojskową asystę honorową. Oprawę muzyczna zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych we Wrocławiu.
78. rocznicy śmierci dowódcy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej – gen. Jana Wojciecha Kiwerskiego „Oliwy”
W dniu 24. 04. 2022 r. o godzinie 12.30 w Kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego przy ul. Horbaczewskiego 20 we Wrocławiu, odbędzie się uroczystość patriotyczno-religijna z udziałem wojskowej asysty honorowej.
W ramach obchodów 78. rocznicy śmierci dowódcy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej – gen. Jana Wojciecha Kiwerskiego „Oliwy” i żołnierzy poległych w „Akcji Burza”, uroczystości rozpoczną się Mszą Świętą w intencji generała i jego żołnierzy, a po mszy pod tablicą poświęconą 27 WDP AK delegacje i uczestnicy złożą wieńce i kwiaty. Zapraszamy serdecznie do udziału w uroczystościach.
Na Tropie
26. 02. 2017 r., jak podały media w kraju i za granicą, odbyły się już kolejne "Biegi Tropem Niezłomnych". Parlament polski kilka lat temu ustanowił święto "Niezłomnych", wokół którego ciągle jednak są spory, że nie wszyscy z wymienianych na nie zasługują.
Spory trwają a tymczasem zapomina się o dziesiątkach prawdziwych bohaterów spoczywających w bezimiennych mogiłach i często pod płotem.
Na zdjęciu od prawej: Romualda Gutkowska (młodsza siostra), Kazimiera Garbowska (pośrodku), Edward Gutkowski (starszy brat) (FOT. ARCH.)
73 - rocznica utworzenia 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK
Uroczystą mszą świętą z okazji 73 rocznicy powstania 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej wrocławskie środowisko rozpoczęło obchody poświęcone rocznicy powstania dywizji.
Pierwsza wrocławska tablica poświęcona żołnierzom 27. WDP AK ufundowana przez Miasto Wrocław
W kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu w niedzielę 6 listopada br. nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.
Wielkim orędownikiem powstania tej tablicy był prof. Henryk Słowiński, prezes wrocławskiego środowiska żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji AK.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji żołnierzy 27. WDP AK poległych i zaginionych w czasie walk, zamęczonych i straconych przez służby bezpieczeństwa w kraju i Związku Sowieckim oraz zmarłych śmiercią naturalną i jeszcze żyjących. Eucharystii przewodniczył ks. prałat Czesław Majda, proboszcz parafii.
On także wygłosił słowo Boże skierowanie do licznie przybyłych mieszkańców Wrocławia i okolic oraz byłych żołnierzy Armii Krajowej.
Po wojnie zapomniani, po wojnie niedoceniani.
Dzisiaj wobec tych ludzi, którzy jeszcze żyją spłacamy ogromy dług wdzięczności – podkreślił prof. Słowiński, który w towarzystwie wiceprezydent Wrocławia pani Anny Szarycz i płk poż. w stanie spoczynku Feliksa Kosteckiego, dokonali aktu odsłonięcia pamiątkowej tablicy umieszczonej na zewnątrz kościoła.
ZDJĘCIA WYKONANE PRZEZ MONIKĘ ZAREMBĘ
ZDJĘCIA WYKONANE PRZEZ EUGENIUSZA SZEWCZUKA
Tekst: Eugeniusz Szewczuk
Zdjęcia: Monika Zaremba, Eugeniusz Szewczuk
Żołnierze Wołynia
Wprowadzamy nową zakładkę o żołnierzach Wołynia.
Bo ludzie tak długo żyją jak długo ich pamiętamy.
TMKK
Tutaj znajdziecie szlak, historię, żołnierskie losy 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej.
Naciskając określone zdjęcie uzyskacie Państwo jego powiększenie.
W lewym górnym rogu jest menu Domek - powrót do początku; strzałka w lewo i w prawo przeglądanie stron i poszczególnych zdjęć.