Konferencja historyczna - Opowieści kresowe Profesora Nicieji
Sporządziła Danuta Haller
28 marca Starostwo Powiatowe w Wołowie, Powiatowe Centrum Edukacji i Pomocy Psychologiczno – Pedagogicznej w Wołowie, Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej w Wołowie uczestniczyło w wykładach prof. Stanisława Sławomira Niciei, połączonych z promocją IX i X tomu opowieści o historii i mitologii miast kresowych pt. „Kresowa Atlantyda”.
To już kolejne spotkanie z prof. Stanisławem Nicieją promujące cykl opowieści o historii i mitologii miast kresowych pt. „Kresowa Atlantyda". Celem tego wydawnictwa jest zachowanie pamięci o 200 miastach, które Polska utraciła na Wschodzie w wyniku dziejowych zawirowań. Promowane będą tomy poświęcone następującym miejscowościom: Drohobycz, Turka, Sławsko, Majdan, Schodnica, Łuck, Kiwerce, Przebraże, Kołki, Hołoby, Trochenbrod-Zofiówka i Wygadanka.
Jak sam mówi, książki są efektem ponad 30 lat pracy i podróży oraz korzystania z trzech strumieni informacji. – Pierwszy to ogromna literatura, którą zgromadziłem, i tysiące wyciągów z archiwów, w których byłem na Wschodzie i Zachodzie.
Drugi to tysiące rozmów z ludźmi, m.in. na spotkaniach autorskich, na których bywam w całej Polsce – od Jarosławia po Zgorzelec, Szczecin i Słupsk, oraz korespondencja listowna i e-mailowa z rodzinami Kresowiaków, a także udostępnione mi przez nich zdjęcia i dokumenty rodzinne. Trzeci strumień to następstwo systematycznego publikowania przeze mnie fragmentów przyszłej książki.
Recepcja tych tekstów powoduje niesamowity napływ informacji, które trafiają do mnie. Czytelnicy są najlepszymi recenzentami i pomocnikami w mej pracy. Wytykają mi błędy, korygują je i dopowiadają nowe fakty.
Dzięki temu teksty, które teraz wejdą do kolejnych tomów, są lepsze, wyczyszczone z błędów, lepiej wystylizowane i przystępne czytelniczo, o co szczególnie dbam. Nie jest moją ambicją napisanie kolejnej książki, dwudziestej czy trzydziestej, ale stworzenie monografii, którą ludzie będą chcieli czytać, kupić, mieć na półce, wracać do niej – mówił prof. Nicieja.
Konferencję przygotowano w ramach obchodów 100 -lecia Odzyskania Niepodległości, w Starostwie Powiatowym w Wołowie w Konferencji prof. Stanisława Nicieję – polskiego historyka i historyka sztuki XIX i XX wieku. "Opowieści Kresowe Profesora Nicieji" – tak zatytułowana była konferencja historyczna realizowana przez Powiatowe Centrum Edukacji i Pomocy Psychologiczno – Pedagogicznej w Wołowie, w której Stanisław Nicieja opowiadał o Kresach, czyli o dawnym wschodnim pograniczu Polski, funkcjonującym w okresie międzywojennym, dawniej jako część polskiego terytorium państwowego, a obecnie stanowiące fragmenty obszarów państwowych Ukrainy, Białorusi i Litwy.
Spotkanie przyciągnęło wielu samorządowców: Macieja Nejmana, Władysława Boczara, Kazimierza Pakulskiego, Wiolettę Krakowską, Wojciecha Adamczaka, Józefa Szumilasa, Kingę Pisching, Janusza Dziarskiego, mieszkańców Wołowa, uczniów. - Powiatowe Centrum Edukacji i Pomocy Psychologiczno – Pedagogicznej w Wołowie przygotowało 28 marca 2018r. spotkanie historyczne pod nazwą Opowieści kresowe Profesora Nicieni- mówi Danuta Haller, doradca metodyczny nauczania historii.
Patronatem honorowym objął konferencję Maciej Nejman– Starosta Wołowski. Patronat medialny sprawował tygodnik powiatu wołowskiego KurierGmin.
Relacja Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej w Wołowie
Fot. Z konferencji
Artykuł przeczytano 1422 razy