Renowacja kaplicy i cmentarza w Prusach
Delegacja Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej we Wrocławiu na czele z sekretarzem Towarzystwa Andrzejem Patuszyńskim i przewodniczącym Koła w Brzegu Eugeniuszem Szewczukiem, w dniach 18 - 19 marca br. przebywała w Jampilu koło Lwowa.
Delegacji towarzyszyli – mgr inż. budownictwa Michalina Stopka, specjalista od konserwacji i renowacji zabytków oraz mgr inż. budownictwa Zbigniew Mikoluk, właściciel firmy „Mikoluk – Budownictwo i Zabytki”, oboje z miejscowości Góra, województwo dolnośląskie.
Delegacji towarzyszyli – mgr inż. budownictwa Michalina Stopka, specjalista od konserwacji i renowacji zabytków oraz mgr inż. budownictwa Zbigniew Mikoluk, właściciel firmy „Mikoluk – Budownictwo i Zabytki”, oboje z miejscowości Góra, województwo dolnośląskie.
Celem wizyty było zapoznanie się ze stanem fizycznym cmentarza i kaplicy cmentarnej w dawnych Prusach, przedwojenny dekanat lwowski oraz przeprowadzenie rozmów z wójtem Jampila nt. odbudowy i oczyszczenia dawnego rzymsko katolickiego cmentarza i renowacji kaplicy grzebalnej fundacji Jana Strzembosza z początku XIX wieku.
Właścicielem gruntu do 1945 roku na którym stoi kaplica był syn Kornela Krzeczunowicza – Walerian. Po przeniesieniu doczesnych szczątków fundatora do miejscowości Lackie, kaplica stała się miejscem pochówku kapłanów – proboszczy parafii św. Bartłomieja Apostoła w Prusach – ks. Kowalski, ks. Feliks Tomaszewski (1807 – 1883) , ks. Wincenty Bąkowski (1843 – 1904), ks. kanonik Jan Skurzak.
Podczas wizyty na cmentarzu w Prusach dokonano kolejnego badania całego cmentarza, wiosenna aura dopiero teraz umożliwia swobodniejsze wejście na jego teren. Gęste zarośla i drzewa pokrywające cmentarzysko uniemożliwiały dostęp do grobów i pomników.
Na cmentarzu nie było pochówków już ponad 70 lat, od momentu wysiedlenia z Prus byłych mieszkańców, Tym razem dokonano kolejnego odkrycia, bowiem wśród wysokich zarośli odnaleziono kolejne pomniki , które świadczą o historii tego miejsca.
Z pośród wielu na uwagę zasługują dwa pomniki. Pierwszy to grób Agnieszki Mykita zd. Kowalska urodzonej w 1896 roku, obrończyni Lwowa, która padła ofiarą ukraińskich granatów 15 maja 1919 roku, na trzy dni przed zakończeniem oblężenia Lwowa.
Wobec ofensywy Wojska Polskiego wojska ukraińskie zakończyły oblężenie i wycofały się 22 maja 1919 roku. Obrona Lwowa była jednym z frontów wojny polsko – ukraińskiej (1918 – 1919) w której walczyli polscy mieszkańcy Lwowa, w tym młodzież, nazwana później Orlętami Lwowskimi.
Aż dziw bierze, że pomnik ten, o takiej treści na tabliczce dotrwał na tym cmentarzu do obecnych czasów. Oby jak najdłużej.
Późniejsi potomkowie rodziny wymienionego zamieszkiwali w majątku ziemskim Snopków powiat Lwów, po wojnie zaś losy skierowały ich do Krakowa. Większość z nich pochowana jest w Krakowie, cmentarz na Rakowicach.
Zarząd Towarzystwa serdecznie dziękuje właścicielowi firmy budowlanej „Mikoluk – Budownictwo i Zabytki” panu Zbigniewowi i pani Michalinie – specjalistce renowacji zabytków z Góry, województwo dolnośląskie za dotychczasowy wkład pracy i zaangażowanie w renowację powyższego cmentarza na Kresach.
Aktyw społeczny wsi Jampil przystąpił już do wstępnego oczyszczania terenu cmentarza. Obecnie potrzebne są środki finansowe, gdyż po sporządzeniu dokumentacji technicznej i kosztorysowej strona polska przystąpi do odbudowy kaplicy.
Konto bankowe Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej na które należy dokonywać wpłat na remont cmentarza w Prusach k. Lwowa 90 1940 1076 3071 3666 0000 0000 z dopiskiem „Cmentarz w Prusach”.
Za wszelką pomoc finansową serdecznie dziękujemy.
Tekst i zdjęcia; Eugeniusz Szewczuk
Artykuł przeczytano 2896 razy