Milczyce koło Rudek, czyli z wizytą u św Katarzyny
Żołnierze oddziału leśnego 8. kompanii 26. pp, z ryngrafem na piersi pchor. Julian Zdzisław Banachowski „Turno”, Milczyce, ze zbiorów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obszar Lwów
O małej wsi pod Lwowem Milczyce pod Lwowem internet nie dostarcza zbyt wielu informacji: kilka słów w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego (Druk „WIEKU” Nowy-Świat Nr 61.1889.
Milczyce, (po rus. Milczyci), wieś, pow. mościski, 26 kil. na płd.-.wsch. od Mościsk, 10 kil. na płd.-wsch. od sądu pow., urz. poczt., st. kolej. i tel. w Sądowej Wiszni. Na zach. leżą Orchowice i Nikłowice, na płn. Putiatycze (w pow. gródeckim), na płd. wsch. Jatwięgi, na płd. Uherce Wieniawskie (w pow. rudeckim). Płd.-zach, część wsi przepływa pot. Wisznia.
Wschodzi on tu z Jatwięg, a płynie na płn.-zach. do Nakłowic. Na praw. brz. Wiszni leżą zabudowania wiejskie (279 m.), na wsch. od nich wznosi się wzgórze jedno do 302 m. wys. (znak triang.), na lew. brz. Wiszni leży w lesistej płd. części wsi folw. Zręby wraz z leśniczówką. Własn. więk. (lwowskiej kapituły łaciń.) ma roli or. 345, łąk i ogr. 57, past. 8, lasu 430 mr.; wł. mn. roli or. 697, łąk i ogr. 198, past. 54, lasu 12 mr. W r.1880 było 981 mk. w gminie, 35 na obszarze dwór. (między nimi 798 obrz. rz.-kat., 90 gr.-kat.). Par, gr.-kat, w Nikłowicach.
We wsi jest cerkiew pod wez. ś. Michała Arch. Par. rz.-kat. w miejscu, dek. jaworowski, dyec. przemyska. Do par. należą wsie: Bar, Dubaniowice, Hołodówka, Hodwisznia, Jatwięgi, Koczerzyn, Makuniów, Milatyn, Nikłowice, Orchowice, Putiatycze, Szołominice i Uherce.
We wsi jest kościół pod wez. ś. Katarzyny, konsekrowany w r. 1718. 0 par. milczyckiej jest podanie, jakoby ona sięgała jeszcze czasów ś. Wojciecha, a założona była przez jakiegoś księcia de Bibellsam (ob. Józefowicz: Kronika miasta Lwowa, tłum. Piwockiego, str. 448 i nast.).
Obszar tej parafii miał być tak wielki, iż do niej należały dzisiejsze parafie w Sądowej Wiszni i Stojańcu a paroch milczycki pobierał dziesięciny z miejscowości do tych parafij należących. W aktach biskupich znajdujemy pierwszą wzmiankę o par. milczyckiej pod r. 1477.
Patronami beneficium i dziedzicami wsi byli w r. 1636 Wacław i Stanisław Dubianiewscy, lecz wkrótce potem przeszła wieś wraz z patronatem na metropolitalną kapitułę Iwowską obrz, łacińs.
W r. 1687 zniszczył pożar plebanią, a wraz z nią prawa i przywileje służące oddawna do użytku tegoż kościoła i parafii. Józefowicz (l.c.) wspomina, że kościół, który on tu zastał, gdy w r. 1695 przyszedł na proboszcza do M., był już trzecią lub czwartą z kolei budową na tem samem miejscu, gdyż pierwsze dla dawności poupadały Kościół dziś istniejący wybudował swym kosztem Józefowicz, otrzymawszy od kapituły dęby z lasów milczyckich, a równocześnie także plebanią, wikaryą i szpital.
W M. jest szkoła etatowa 1-klasowa.
Tyle słownik. Z informacji przekazywanych przez byłych mieszkańców oraz archiwów wyłania się piękny obraz wsi zamieszkanej przez ludnośc polsko- ukraińską.
W trakcie II wojny światowej wojny śmierć męczeńską ponosi ksiądz Antoni Piróg, działa tutaj oddział leśny 8. kompanii 26. pp "Milczyce", a 12 maja we wsi Milczyce banderowcy zamordowali 2 Polaków: małżeństwo pracujące na polu. To suche fakty.
Mieliśmy przyjemność dotrzeć do tej przepięknie położonej wsi kilka dni temu. Centrum stanowią oczywiście były kościół św Katarzyny (który domnuję nad całą okolicą), dziś cerkiew pw św Dymitra.
We wsi bardzo spotykamy dzisiejszych mieszkańców wraz z księdzem Igorem, tutejszym proboszczem wychodzących z mszy św z cerkwi. Dzieki jego uprzejmości mogliśmy zobaczyć wnętrze tej przepięknej światyni.
Z ks. Igorem proboszczem cerkwi grekokatolickiej w Milczycach pw. sw Dymitra
Wspólnie ustaliliśmy plan niezbędnych prac na tutejszym cmentarzu na początku kwietnia, tydzień po Święcie Wielkiej Nocy w Polsce.
Wszystkich zainteresowanych pracą w Milczycach oraz wyjazdem prosimy o kontakt z TMKK pod adresem email:kresowianie@o2.pl lub telefonicznie.
J.Rudnicki
Neoromańsko-neogotycki, wybudowana w latach 1886-1887 kościół pw. św. Katarzyny według projektu Ludwika Baldwina-Ramułta i Juliana Cybulskiego.
Nagrobki na cmentarzu rzym-kat w Milczycach
Wnętrze dawnego kościoła św Katarzyny , dziś cerkwi pw św Dymitra
Artykuł przeczytano 5311 razy