Wołowskie Dni Kresowe: wykłady, filmy o kresach, muzyka, msza za tych, którzy zginęli
.jpg)
W ostatni weekend, Wołów na Dolnym Śląsku uczcił pamięć ludności kresowej, która ucierpiała podczas II wojny światowej na Wołyniu. Zginęło wówczas na tamtych terenach do 200 tys. Polaków. Do powiatu wołowskiego przyjechało z kresów ok. 35 tys. ludzi.
Konferencja poświęcona Ludobójstwu na Wołyniu
.jpg)
W piątek w wołowskim Gimnazjum im. Ks. Jana Twardowskiego przygotowano konferencje poświęconą Ludobójstwu na Wołyniu w 1943r. Oprócz mieszkańców, wykładu wysłuchali: Stanisław Jastrzębski- burmistrz Brzegu Dolnego i płk Janusz Miazek z 4 RBLog Wrocław; Maciej Nejman- wiceburmistrz Wołowa; Tomasz Lechki- sekretarz Powiatu Wołowskiego; Jerzy Więcławski z Urzędu Marszałkowskiego, Henryk Słowński z 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej.
W tym roku mija 70. rocznica rzezi wołyńskiej. Na tych terenach w roku 1943. doszło do krwawych wydarzeń, w których zginęło 200 tys. ludzi. Zostali wymordowani przez OUN – UPA. Nasi przodkowie, którzy przyjechali a te tereny, nie mogli mówić o tych wydarzeniach, dlatego jako potomkowie Wołynia, jesteśmy im to winni, aby wiedzieć skąd nasz ród.
Obchody rozpoczęły się konferencją historyczną w gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego, z udziałem prelegentów: dr Lucyną Kulińską z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prof. Bogusławem Paziem z Uniwersytetu Wrocławskiego.
-Wołów jest miastem, o którym zawsze mówię podczas wykładów na Uniwersytecie, podaję was jako przykład dbania o pamięć historyczną, kulturę kresową – mówił podczas wykładu prof. Bogusław Paź.
Prof. Bogusław Paź przedstawił sytuację dotyczącą zbrodni na Wołyniu dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów na polskiej i żydowskiej ludności oraz kwestie pojednania i przebaczenia.
W szczególności działalność wymierzoną w polskie inicjatywy skierowane na rzecz informowania o ludobójstwie, jakiego dopuściły się ukraińskie formacje faszystowskie: OUN-UPA, SS-Galizien i inne na polskiej ludności cywilnej w czasie II Wojny na terenach Kresów południowo-wschodnich II RP.
Niedopuszczalne jest mówienie o “rzeziach” na polskiej ludności dokonywanych przez ukraińskich faszystów, choć piony śledcze IPN w prowadzonych śledztwach zbrodnie dokonywane przez tych faszystów kwalifikują jako ludobójstwo.
Dr Lucyna Kulińska przybliżyła kwestię ukraińską i eksterminację ludności polskiej w Małopolsce wschodniej w świetle dokumentów Polskiego Państwa Podziemnego 1942-1944. dr Kulińska zreferowała też historię wrześniową, kiedy krwawiące w walce na dwóch frontach polskie oddziały były w województwach wschodnich napadane i mordowane przez członków OUN- Bandery.
Wielu żołnierzy znalazło swój grób w lasach, na polnych drogach i w stodołach ukraińskich, gdzie nacjonaliści śpiącym podcinani gardła. Banderowcy napadali i mordowali także polską ludność cywilną zarówno mieszkańców wsi, jak i uciekinierów.
Przybyli na konferencję oprócz wykładu obejrzeli dwa filmy, jeden historyczny, drugi o tym co się dzieje aktualnie na Ukrainie, jak mieszkańcy Wołowa wyjeżdżają na tamte tereny i dbają o naszą pamięć.
Burmistrz Dariusz Chmura wyróżnił młodzież, która wzięła udział w konkursie Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej „Młodzi Piszą”, którzy przeprowadzili wywiady ze swoim babciami, dziadkami, świadkami tamtych wydarzeń. Nagrody otrzymali: Angelika Sakowska, Klaudia Watral, Julia Zabłocka, Julita Klim, Aleksandra Pabich, Łucja Orłowska.
Kultura- Muzyczne dni kresowe
.jpg)
W sobotę, Wołów kontynuował swoje kresowe święto. Na wołowskim rynku mogliśmy wysłuchać pieśni w wykonaniu zespołu „Podolski Kwiat” z Koziatynia na Ukrainie.
.jpg)
Kierownikiem artystycznym grupy jest Natalia Czajkowska, choreografem Ludmiła Maszewska. Zespół wielokrotnie brał udział w różnych festiwalach, uroczystościach, przeglądach folklorystycznych, imprezach okolicznościowych, chętnie prezentuje na koncertach.
Nie zabrakło również zespołu UMSC z Lublina. Na zdjęciu poniżej przemawia jego założyciel.
.jpg)
.jpg)
Zespół rozpoczął uroczyście odśpiewując „Rotę”. Następnie zaprezentował się Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Wysłuchaliśmy też Chóru Mojęcice i zespołu Buraky oraz tańców w wykonaniu młodzieży ze Studia Balans, były też namioty, w których można było spróbować wspaniałych potraw kresowych.
.jpg)
.jpg)
Msza św. w intencji ofiar rzezi wołyńskiej
.jpg)
Święto kresowiaków zakończyło się w niedzielę, w kościele pw. Św. Karola Boromuesza w Wołowie, gdzie pomodlono się w intencji ofiar rzezi wołyńskiej.
W 1943 r. banderowcy w ciągu jednego niedzielnego dnia zabili w ponad 200 miejscowościach na Wołyniu ok. 10 tys. Polaków. Polacy zabijani byli w kościołach podczas sprawowanych nabożeństw, a także po ich zakończeniu.
W niektórych kościołach Polacy zdołali się obronić, dzięki determinacji i chęci życia broniących się. Obok wiernych śmierć poniosło wielu księży.
.jpg)
W uroczystościach udział wziął burmistrz Dariusz Chmura, radna Małgorzata Hermaszewska oraz przedstawiciele środowisk kresowych. W imieniu Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej składamy serdeczne podziękowania ks. Prałatowi Eugeniuszowi Kuźnikowi za modlitwę w intencji Wołynia oraz Chórowi za wspaniałą oprawę muzyczną.
Wojciech Orłowski, Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej
ZAPRASZAMY DO GALERII FOTO - > WOŁOWSKIE SPOTKANIA KRESOWE
Naciskając określone zdjęcie uzyskacie Państwo jego powiększenie.
W lewym górnym rogu jest menu Domek - powrót do początku; strzałka w lewo i w prawo przeglądanie stron i poszczególnych zdjęć.
Artykuł przeczytano 3477 razy